GRAN PRI NAŠOJ ŠKOLI

Na Treće međunarodno takmičenje “Kras pod zaštitom – poklon za buduće generacije”, škola je poslala 3 rada – 1 reljef (Anja Pješivac i Dajana Motika Raonić) i 2 crteža (Dajana Motika Raonić i Stešević Anđela), a mentor Milan Mirković. Organizator takmičenja (Nacionalni institut za geofiziku, geodeziju i geografiju Bugarske akademije nauka i Osnivačkog centra za karstologiju “Vladimir Popov”, u saradnji sa Bugarskom mrežom pridruženih škola i Ministarstvom prosvjete i nauke Bugarske) je gran pri nagradu dodijelio Anji Pješivac i Dajani Motika-Raonić za urađen reljef. Na istom takmičenju prva nagrada za likovne radove pripala je Anđeli Stešević, a uz grand pri u izradi reljefa Dajana Motika Raonić proglašena je „srebrnom“ u konkurenciji likovnih radova. Ove vrijedne nagrade dobijene su u konkurenciji 161 rada iz 7 zemalja. Nagrađene učenice i mentor su u periodu od 22. do 31. jula 2015. godine, prisustvovale ljetnjoj školi krasa (“travelling school of karst”). Škola je organizovana od strane bugarskog Nacionalnog instituta za geofiziku, geodeziju i geografiju uz podršku UNESCO-a, kao dio projekta “Protected karst territories-education and training”. Zahvaljujući svom talentu i trudu, ali i podršci škole, učenice su dobile priliku da posjete brojne speleološke objekte, manastire uklesane visoko u stijenama Stare planine, ostatke nekadašnjih gradova-prijestonica koji su uređeni na zavidnom nivou, kao i zaštićena područja na prostoru sjeverne Bugarske. Svaki obilazak praćen je kratkim predavanjima i eksperimentima lako razumljivim svim učesnicima. U večernjim časovima su, u nekim od turističkih kompleksa, uživale u odmoru i prijatnom druženju sa novim prijateljima. U toku 10 dana provedenih na ovom putovanju one su se susrele ne samo sa prelijepim pejzažima bugarskih polja suncokreta, klifovima koje zapljuskuju talasi Crnog mora, veličanstveno isklesanim stijenama majke prirode, njenim nakitom duž 10-ak pećina i istorijom ove zemlje, već i sa učenicima drugih nacionalnost, razlicitih zanimanja i interesovanja, različite starosti, te tako stekle ne samo korisna znanja već i iskrena prijateljstva. Ovu školu je pohađalo, zajedno sa našim učenicama, i 30 učesnika iz 7 država, među kojima su bili profesori iz Bugarske, Albanije, Česke, Njemačke , Litvanije, Rusije zajedno sa svojim učenicima, članovi organizacije, te spasilačkog tima, a sve pod vođstvom g. Petra Stefanova. Učenice su se vratile sa puno lijepih utisaka i iskustava koja će dopuniti od 23. do 26. septembra na zvaničnoj dodjeli nagrada, koja će se održati u Sofiji, i kojoj će prisustvovati svi dobitnici nagrada kao i cjelokupan žiri.

Dio lijepih doživljaja prikazuju sledeće slike:

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Korisan link: http://www.vijesti.me/techno/zabljackim-gimnazijalkama-gran-pri-na-medunarodnom-konkursu-838169