Obilježen Svjetski dan knjige

Povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava naša škola je u sklopu manifestacije “Noć knjige 2018” priredila sledeći program: Izrada panoa na temu “Budućnost knjige”, Restauracija knjiga i Noć knjige na Crnom jezeru. Dok su prva 2 programa realizovana u školi i trajala cijelo vrijeme manifestacije (od 17. do 22. aprila), treći program je realizovan 23. aprila na Crnom jezeru (od 17 do 18 časova).

Svjetski dan knjige obilježava se svake godine 23. aprila kao simboličan datum u svjetskoj književnosti. Tog dana su rođeni ili su umrli mnogi svjetski poznati pisci: Servantes, Šekspir, Vega, Vordsvort, Nabokov, … UNESCO je 1995. god. ustanovio ovaj datum kao Svjetski dan knjige i autorskih prava, a pod nazivom Noć knjige se u CG obilježava od 2014. god. Naša škola je prvi put dio ove manifestacije, a cilj joj je da nas ljubav prema knjizi međusobno poveže u njenom slavljenju i popularizaciji. Događaj na Crnom jezeru organizovan je s ciljem da se podstakne kultura čitanja i uvažavanja knjige kao civilizacijskog i kulturološkog artefakta. U raznolikom programu svako je pronašao nešto za sebe, a knjiga se još jednom dokazala kao naš vjerni drug i učitelj. Učešće u manifestaciji učenici su uzeli čitajući pjesme ruskih i engleskih pjesnika, svoje pjesme, pjesme bivših učenika, a potom su čitani i odlomci iz Šekspirovog Hamleta i Servantesovog Don Kihota. Manifestaciji su prisustvovali svi učenici i profesori škole.

AA